Терми Каркалли — одна з найбільших римських споруд. Про руїни терм Каракалли можна сказати коротко – вони циклопічні. Весь комплекс мав розмір велетенського квадрата зі стороною 400 метрів, центральна споруда — 200 на 150 метрів. Побудований він був за часів імператора Каракалли та названий на його ім’я Антоніновими лазнями, бо імператор Каракалла за свою жорстокість був названий Марком Аврелієм Антоніном. Каракалла відзначився вбивством свого брата Гети, і спорудженням лазень сподівався підвищити популярність серед народу. А, і ще він видав громадянські права всім вільним мешканцям імперії.
1. Слід розуміти, що терми у давньому Римі — це не просто лазні й навіть не спа-комплекс. Це ТРЦ, політичний клуб, бібліотека, спортзал і громадська приймальня депутатів в одній будівлі. Люди приходили не скільки помитись, скільки провести час.
2. Знаходять терми трохи осторонь основних туристичних маршрутів, навпроти Великого Цирку (Чірко Массімо), під Целієвим пагорбом. В давньоримські часи тут проходила славетна Аппієва дорога.
Якось так ця штука мала виглядати за римських часів.
(Картинку взяв на https://aviewoncities.com/rome/baths-of-caracalla.)
3. Ну а так виглядає зараз.
4. Треба розуміти, що давні римляни зналися на будівництві великих споруд. В цегляну опалубку заливали бетон, який перетворився на камінь. Якби вони закладали туди арматуру — це мало відрізнялося б від сучасного монолітно-каркасного будівництва. Але нажаль.
5. Мозаїка із дельфінчиками.
6.
7. Як ви всі знаєте, якщо давній римлянин приходив помитися в лазню, він йшов у кальдарій (гарячий басейн), потім переходив у тепідарій (суху кімнату із гарячим повітрям), а звідти занурювався у фригідарій (холодний басейн). Потім бажаючі могли поплавати у басейні просто неба (natatio). Терми Каракали були розраховані на те, щоб приймати 1500-1600 відвідувачів одночасно, а за день тут встигало побувати 6-8 тисяч осіб. Для обігріву лазень працювали 50 печей, а вода поставлялась по акведуку Аква Марція з відстані в 90 км.
8.
9.
10. Всі стіни були вкрити мармуровими панелями, мозаїкою і скляними плитками. Залишилось від того небагато.
11.
12.
13. Один з малих куполів.
14.
15.
16.
17. Вцілілі опори великого купола терм.
18. Внутрішній двір.
19. Терми функціонували до 537 року, поки готи не поламали акведук, що забезпечував водопостачання. Відтоді Терми Каракалли прийшли в занепад. Недбання, розкрадання і пара землетрусів залишили від них самі руїни. На внутрішньому дворі, зокрема, був розбитий цвинтар.
20.
21.
22.
23.
Поки я був у термах, там готувалися до якогось прийому і налаштовували звук.
Щоб налаштувати звук, вони використовували початок опери “Карміна Бурана” Карла Орфа.
Я прослухав початок “Карміна Бурана” близько чотирьох десятків разів.
Десь на початку другого десятку я почав підспівувати. Спочатку тихенько, потім голосніше. Все голосніше і голосніше.
Якщо ви гадаєте, що співати “Карміна Бурана” важко, то ні, це зовсім просто, ось вам шпаргалка.