Вікторія — адміністративний центр острова Гоцо. Як і все на Мальті, місто суто іграшкове, на сім тисяч населення, цікаве величезною укріпленою цитаделлю, що височіє над містом на вершині пагорба висотою сто п’ятдесят метрів. Пагорб був населений з неолітичних часів, а перші укріплення тут з’явилися за бронзової доби в три с половиною тисячоліття тому. Потім тут була фінікійська фортеця, римська, Арагонський замок Іль-Кастільо, потім цитадель лицарів ордену святого Іоана. Мальта тілько-но пережила Велику осаду османськими військами, з північної Африки загрожували алжирській і туніські беї, ну з усіх боків постійно лізли в пошуках рабів численні корсари та пірати без роду і племені.
2. Старовинна пушка.
3. З цитаделі видно майже весь острів.
4. Стіни цитаделі складені, як і всі будівлі на Мальті, з місцевого жовтого каменю. Порода дуже м’яка, тому ерозія надала стінами такий мальовничий вигляд.
5. В цитаделі знаходиться маленький археологічний музей, чогось цікавого немає, але експозиція зроблена з любов’ю.
6. Піднята з морського дна фінікійська посудина. Сподобався синій колір, що символізує море.
7. Вулички всередині цитаделі.
8. Розташований всередині цитаделі собор Успіння діви Марії.
9. Чомусь більшу частину цитаделі займають рештки стін.
10. Бароковий собор Успіння діви Марії був побудований в кінці сімнадцятого сторіччя, коли попередню споруду знищив землетрус. Ну а взагалі церква стоїть на фундаменті храму Юнони, під яким, майже напевно, розташований храм Баала або Дагона, а під ним — якесь капище вже давно забутого бога бронзової доби. Ад інфінітум.
11.
12. Іоанітські укріплення кінця шістнадцятого сторіччя.
13. Вид з цитаделі на місто Вікторія.
14. Пам’ятник Джванні Павлу II.
15. Дивне відчуття, вечір, абсолютно порожні вулички цитаделі, нікого нема.
16.
17.
18. Цитадель Вікторії на заході сонця. Щоб зняти, я пішки пройшовся до сусіднього містечка, Шаари. Йти було менш ніж два километри, це Мальта.
19.
20. Острів Гоцо, як він є.
21.