Головна туристична принада Валенсії, а також одна з найпопулярніших інста-локацій у світі за версією київського тіндера, має назву Місто мистецтв і наук (валенсійською — Ciutat de les Arts i les Ciencies). Локація дійсно дуже цікава і унікальна, але дещо неоднозначна, але про це згодом.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2021/02/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_night02.jpg)
Що ж таке Місто мистецтв і наук Валенсії? Як я вже писав, Валенсія стоїть на річці Турія — точніше, стояла, бо річку відвели. В самому центрі міста з’явилася шалена площа вільної території. У нас би її забудували багатоповерхівками та ТРЦ, у Валенсіїї посадили великий парк, на півночі якого знаходиться Валенсійський Біопарк, а на півдні, в бік річища Турії, як раз Місто мистецтв і наук — великий комплекс, побудований за проєктом Сантьяго Калатрави у футуристичному стилі та присвячений науці та культурі. У нього шість складових частин.
2. На цьому фото три з них. В центрі — Hemisfèric, тобто “напівсфера” (максимально оригінальна назва) — кінотеатр IMAX (імовірно, працює як планетарій). Праворуч, за мостом, — Палац мистецтв королеви Софії, оперна зала. Арки зліва — Umbracle, оранжерея.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2021/02/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_day04.jpg)
Інші споруди — Музей науки принца Феліпе, Oceanogràfic — як можна здогадатися, океанаріум (про нього збираюсь написати окремо), і Ágora — концертно-виставкова зала.
3. Емісферік і Палац мистецтв. Усі основні споруди оточені великими басейнами, дуже красиво.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_day08.jpg)
4. Сучасне мистецтво на території комплексу.
![Місто мистецтв і наук](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_day06.jpg)
5.
![Місто мистецтв і наук](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_day05.jpg)
6. Піднявся на міст, зняв з нього парк. Парк чудовий.
![Валенсія](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2021/02/valencia_park1.jpg)
7. Деякі деревця, на жаль, приунили.
![Місто мистецтв і наук](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2021/02/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_day03.jpg)
8. Хемісферік — перша споруда комплексу, який будували 10 років за астрономічним кошторисом. Емісферік відкрився у 1998, через два роки був добудований Музей науки принца Феліпе, а у 2002 — Океанографік.
![Місто мистецтв і наук Валенсії](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2021/02/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_day01.jpg)
9. Палац мистецтв — El Palau de les Arts Reina Sofía — був завершений у 2008. Місток веде глядачів до головного входу.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_day09.jpg)
10. З протилежного боку.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_day10.jpg)
11. На цьому фото добре видно, що під зовнішньою оболонкою Емісферіка знаходиться власне півкуля планетарію, білого кольору. Загальна площа споруди – 10 тис. кв. метрів. Довга споруда за Емісферіком — Музей науки, за ним міст, за яким Агора, а за нею Океанографік. Як бачите, територія комплексу дуже велика.
![Місто мистецтв і наук](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_day11.jpg)
12. Структури будівлі музею.
![Музей науки принца Феліпе](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_day07.jpg)
13. В музеї був, він дуже великий, але мені не здався дуже цікавим. Так і не зрозумів його концепцію.
![Музей науки принца Феліпе](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_inside.jpg)
14. В оперній залі теж був, відвідав концерт Бамбурзького симфонічного оркестру. (У Бамбурзі, до речі, теж був. Старі добрі цивілізовані часи…)
![Місто мистецтв і наук Валенсії](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2021/02/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_day02.jpg)
15. Всередині оперний театр не такий красивий як зовні. Я, щоправда, бачив тільки одну залу з чотирьох, але та, що бачив — нічого особливого, абсолютно звичайна сучасна концертна зала, крім того, що дуже тісні крісла і дуже вузькі проходи між ними, мені з моїми достатньо середніми (як оперна зала) габаритами було дискомфортно.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_sunset04.jpg)
Ну і ще ми трошки запізнились, тому що в білетах була вказана одна локація, а на сайті інша, а Бамбурзький симфонічний оркестр обрав для виступу твір, в якому було багато фальшивих фіналів, ти їм вже поаплодував — а вони ще грають.
16. Агора. Будівля 80 метрів заввишки та площею 5 тисяч квадратних метрів містить залу, де проводять виставки, покази мод, конференції та навіть тенісний турнір Valencia Open ATP 500.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2021/02/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_sunset02.jpg)
17. Оранжерея L’Umbracle. Довжиною 320 метрів і шириною 60, під нею знаходиться багаторівнева стоянка.
![Місто мистецтв і наук](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2021/02/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_sunset01.jpg)
18.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_sunset05.jpg)
19. З 119 арок 55 закріплені на фундаменті, а 54 висять між ними на розтяжках.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_sunset03.jpg)
20. Агора. За нею можна побачити споруди Океанаграфіка, зокрема кулю авіарію.
![Місто мистецтв і наук](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening11.jpg)
21. Наш візит припав як раз нас час, коли басейни чистять від мулу, більшу частину встигли почистити, але не все.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening08.jpg)
22. Будівля Музею науки принца Феліпе.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening10.jpg)
23. З одного боку, Місто мистецтв і наук дійсно дуже крута штука, зокрема на контрасті з усіма тим старим камінням, соборами, фортецями, баштами і так далі, що там традиційно люди дивляться в Іспанії. З іншого боку, не сподобалося явне домінування форми над змістом. Як з тим Палацом королеви Софії, який виявився дуже буденним концертним залом, чи з нецікавим музеєм. Внутрішні приміщення кожної будівлі мало відповідають зовнішньому абрису.
![Місто мистецтв і наук](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening13.jpg)
24. По-друге, химерні і футуристичні форми будівель занадто вже очевидні. Тобто коли пишуть “архітектор надихався біологічними формами” — це деяке применшення. Форми ці кричущі. Тобто одразу зрозуміло, що Емісферік – це трилобіт, Палац королеви Софії — черепашка, будівля Музею наук — поліхета, а Агора — гребінець (а не те, що ви могли подумати). Для мене занадто очевидні речі одразу програють тим, де автор залишив натяк для уважного глядача. Як казав Геракліт-ефесець, таємна гармонія сильніше явної.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2021/02/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening02.jpg)
25. Але все одно дуже красиво.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening09.jpg)
26.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening14.jpg)
27.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening15.jpg)
28. Тут добре видно міст El Puente de l’Assut de l’Or (“Золота гребля”), теж авторства Сантьяго Калатрави, довжиною 180 метрів і 127 метрів заввишки.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2021/02/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening03.jpg)
29. Взагалі, нереалізовані варіанти проєкту комплексу включали декілька висотних споруд, зокрема телевежу висотою в 370 метрів, на яку не вистачило грошей. Щоправда — кому зараз потрібна телевежа?
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening17.jpg)
30.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening07.jpg)
31. Музей науки принца Феліпе має довжину 250 метрів і загальну площу 40 тисяч метрів (яку, на мій погляд, можна було використати краще).
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening12.jpg)
32.
![](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2021/02/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening05.jpg)
33.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2021/02/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_night03.jpg)
34.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening06.jpg)
35.
![Місто мистецтв і наук Валенсії](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening18.jpg)
36.
![Місто мистецтв і наук Валенсії](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_evening16.jpg)
37.
![Ciutat de les Arts i les Ciencies](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2021/02/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_night01.jpg)
38. Вид на оранжерею.
![Місто мистецтв і наук Валенсії](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_night04.jpg)
39. Скульптури, до речі, час від часу змінюють.
![Місто мистецтв і наук Валенсії](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_night05.jpg)
40.
![Місто мистецтв і наук Валенсії](https://photokiss.org.ua/wp-content/uploads/2024/01/valencia_Ciutat_de_les_Arts_i_les_Ciencies_night06.jpg)
Резюмуючи сказане — локація дійсно вражає, впевнений, ви б її і без моїх порад побачили, втім майте на увазі:
- Має сенс подивитись і в денний час, і вечірній, коли вмикають підсвітку, виглядає зовсім по-різному.
- На жаль, Місто мистецтв і наук знаходиться далеко від станцій метро і трамваю, треба їхати автобусом, але в вечірній час він ходить дуже рідко. В принципі, можна до центру дійти пішки, але це не прям щоб близько.
- Білет до Палацу королеви Софії треба купувати окремо. Білету у Емісферік, Океанографік і Музей Науки принца Феліпе можна купувати як окремо, так і комбіновано (в усі три локації або у дві на вибір) — останній варіант дешевше.