Старий Собор (La Seu Vella) можна побачити з будь-якої точки в місті Льєйда.
Старий собор дійсно старий, його почали будувати у 1203 році. Традиційно для Іспанії, побудували собор на залишках мечеті, яку було побудовано на залишках вестготської церкви, яку було побудовано на залишках чогось ранньохристиянського, побудованого на залишках чогось античного. Перший камінь урочисто заклали єпископ Гомбо де Кампорель, король Педро II Арагонський, який мав прізвисько “Католик” (дуже нудне в порівнянні з іншими середньовічними королями) та Ерменголом VI, граф Урхельський. Будували досить швидко, собор був освячений вже у 1278 році. Основна будівля храму — в романському стилі, окремі каплиці, клуатр і дзвіниця побудовані вже в готичному. Криту галерею клуатру будували в тринадцятому-чотирнадцятому сторіччях, кампанілу закінчили ще пізніше. Філіп V у свій час, як розібрався з університетом і ярмарком, хотів знести собор, але передумав і розмістив тут військову комендатуру і казарми. Зараз, звісно, собор відреставрували й казармового духу позбавилися. Але богослужіння в соборі більше ніколи не проводилися.
2. Дзвіниця собору відома як Turó de la Seu Vella, або ж Turó de Lleida, або, раніше, Roca Sobirana. Висота башти — понад 60 метрів, це найвище точка всієї долини Сегре. Нагору ведуть сходи із 238 сходинок, поки влізеш змокнеш, який вид відкривається — можна подивитись в цьому пості.
3. На дзвіниці є годинник, дзвін Моніка відбиває четверті, а дзвін Сільвестр відбиває цілі години. Це дзвони п’ятнадцятого сторіччя. Є свідчення, що коли собор було зайнято військовими Філіпа V, капітул за 3000 викупив церковні дзвони (цікаво, чи отримав з цих 3000 щось власне король), але всі, крім цих двох, не пережили громадянську війну.
4. Ворота Апостолів, головний вхід в Старий собор. Скульптури апостолів, власне, зараз в музеї. Ворота побудовані в чотирнадцятому-п’ятнадцятому сторіччях, в стилі французької готики (вікіпедія згадує Шартрський собор). Деякі майстри (їх, вочевидь, було багато, вони зміняли один одного майже півтора століття) були тими ж, хто працював над монастирем в Поблеті.
5. Тімпан зображує страшний суд.
6. Клуатр за воротами.
7. Клуатр.
8.
9. Галереї клуатру мають довжину сорок вісім метрів, ширину 9 і висоту 8.77, кожна має 3 внутрішні арки.
10. Два крила галереї клуатру дотичні до будівлі собору, два інші дивляться на Льєйду.
11.
12. Клуатр собору, за деякими даними, найбільший в Європі.
13.
14. Всередині собору. Собор має класичне планування, в плані утворює латинський хрест з трьома трирівневими нефами, довжиною 70 метрів і загальною шириною 30 метрів, та дворівневим трансептом, розміром 53 на 10 відповідно. Висота склепіння становить 19 метрів. Собор повністю зберіг оригінальне планування.
15. Роза.
16. Склепіння пізньороманське, з невеликою стрільчатістю, лише тібуріум (восьмикутна башта над середхрестям храму, я її не зняв, але приклад можна подивитися в пості про Валенсійський собор) був побудований в кінці тринадцятого сторіччя вже в готичному стилі.
17. Кожна масивна опора склепіння оточена 12 напівколонами із різьбленими капітелями. Вважається, що перші капітелі були зроблені на основі робіт італійського скульптора Бенедетто Антеламі, що працював над пармським баптистерієм, але з 1215 року скульптура спростилася і техніка погіршилася.
18. Дуже нагадує абатство в Клюні, в принципі воно і логічно, обидва бенедиктинські, обидва стоять покинутими. Збереглися деякі розписи та різьблення по каменю, але майже все внутрішнє оздоблення було втрачено. Фламандські гобелени з собору демонструються в музеї (я не був).
19.
20. Собор, власне, унікальний тим, що в ньому зберігся початковий стиль, майже без пізніших нашарувань.
21. Вікно забране не склом, а пластинами слюди.
22. Двері у Capilla de Santa María la Antigua.
23. Готична каплиця п’ятнадцятого сторіччя.
24.
25.
26.
27.
28. Puerta dels Fillols, зараз це вхід в собор.
29.
30. La Seu Vella і цитадель на заході сонця.
31.
32. Ворота Беренгара, або замкові (знаходяться на північному боці трансепта, тобто виходять на замок Ла Зуда) — найстаріша частина собору, з якої його почали будувати.
33.
34.
Про собор можна почитати тут, в принципі найцікавіше я звідти переклав, але хто цікавиться прізвищами славетних каталонських каменярів середньовіччя, знайде для себе багато цікавого.