Перейти до вмісту

Бузлуджа

Бузлуджа — відома туристична пам’ятка Болгарії, яку дехто називає найбільшою заброшкою Європи (перебільшення, майже будь-який промисловий об’єкт, яких після розвалу соціалістичного блоку стало чимало, буде побільше, але дійсно велика і дійсно заброшка). Повністю об’єкт називається Будинок-памятник Болгарської комуністичної партії. Він був закладений в 1974 і закінчений у 1981 році (комуністичній партії Болгарії залишалося вже зовсім недовго) і обійшовся в якусь астрономічну суму. Місце було намолене — на горі Бузлуджа у 1891 році був проведений таємний конгрес 20 делегатів з різних міст Болгарії, який заснував Болгарську соціально-демократичну партію, з лав якої у 1919 вийшла БКП. (БКП, втім, відраховувала свою історію з бузлуджського конгресу, задля солідності.) А ще до цього у 1868 тут відбувся бій болгарських четників із турками, на честь чого з 1942 гора називається Хаджи Димитр на честь їх очільника (повстанців, не турків).

Наразі комплекс на горі Бузлуджа повністю закинутий і розграбований. Місцеві жителі винесли все — меблі, килими, обладнання, кабеля, металеві деталі, мармурові плити… все, крім залізобетону. Посіли його пелікан та їжак, і сова та ворона, і над ним розтягся мірильний шнур спустошення та виска знищення.

В принципі, в інтернеті багато фото зсередини — до 2016 року вхід був відкритий, — там все в руїнах і смітті, але то треба приходити вночі, якось прокрадатися, сталкерити і так далі, бо наразі до дверей приставлений дядько, який нікого всередину не пускає.

Бузлуджа

2. До комплексу веде дві дороги — з півночі, Габрово, через Шипкинський перевал (якою ми скористалися), і з півдня, з Казанлику (нею ми поїхали). Дорога з перевалу веде через буковий ліс заповідника “Шипка-Бузлуджа”, дуже поганої якості — весь асфальт в дірках, їхали максимум 40 км/г.

Ліс біля Шипкинського перевалу

3. Ліс дуже красивий, якщо час, можна погуляти подовше.

Ліс біля Шипкинського перевалу

4.

Ліс біля Шипкинського перевалу

5. Вікіпедія характеризує стиль будівлі як бруталізм. (Нагада про свій пост про інший приклад суворого болгарського бруталізму, цей.)

Бузлуджа

6. Де зараз написано “Влізати заборонено”, довгий час красувався великий напис “FORGET YOUR PAST”, до якого потім хтось дописав слово: “NEVER FORGET YOUR PAST”. Потім зафарбували, як і інші графіті.

Бузлуджа

7. 70000 бетону і 3000 сталевої арматури.

Бузлуджа

8. Вид з комплексу.

Бузлуджа

9.

Бузлуджа

10. Дорога на Казанлик, “офіційний” під’їзд до комплексу.

Бузлуджа

11.

Коник

12. Стверджують, що вночі світло від рубінових зірок було видно на Дунаї і в Егейському морі. Інші кажуть, що ніякими рубинами там і не пахло.

Бузлуджа

13.

Бузлуджа

14.

Бузлуджа

В 2014 році був знятий (за участі архітектора комплексу Георгі Стоілова) цікавий міні-фільм про Бузлуджу, ось посилання. Ходять постійні чутки, що комплекс планують відновити і розмістити в ньому музей історії Болгарії, але я цьому не дуже вірю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Інші пости

28 Жовтня, 2020
Поездка в Болгарии получилась экспромтом и экспериментом. Честно говоря, если бы не коронавирус, то в сторону этой страны вообще кто-то вряд ли бы взглянул, слишком уж крепок стереотип, что Болгария — это посредственные курорты на скучном Черном море летом и посредственное же катание на горных лыжах зимой. Да и то, Болгария — не заграница (вот это, кстати, оказалось ближе к истине, чем предыдущие утверждения). Впрочем, про то, что стоит посмотреть в Болгарии, я напишу отдельный пост, а этот будет про саму поездку.
26 Листопада, 2020
Мне тут сделали замечание, что предыдущие посты были очень информативные и сухие, а от тревел-блога ждут личных переживаний. Так что в этом посте постараюсь максимально субъективно рассказать про впечатления от поездки, где был, что ел, какие достопримечательности Болгарии видел и так далее. Итак, что там у болгар? Впечатления получились двоякими. С одной стороны ждал какого-то местного колорита, ну балканщины какой-то, не знаю. Ну вот его как-то и не оказалось. Чем-то напоминает Турцию, чем-то Грецию, чем-то Крым, в общем ничего специфического. С другой стороны, не было каких-то завышенных ожиданий. Тут не до жиру — вырвались наши чумные времена куда-то и спасибо. А Болгария, чай, не Франция Норвегия, вот не настраиваешься на что-то особенное, тем приятнее разубедиться.
28 Травня, 2024
Шипкинський перевал знаходиться в самому центрі Болгарії, де дорога з Габрово до Казанлика перетинає гірський хребет Стара Планина
31 Жовтня, 2021
Монумент создателям Болгарии был возведен к тысяча трёхсотой годовщине основания Первого Болгарского царства.  Ну вы сами понимаете, тогдашняя социалистическая Болгария никакой исторической преемственности к той Болгарии не имела. Могли вообще отсчитывать от возникновения Великой Булгарии в 632. Солиднее б получилось. Получается примерно так же, как Киево-Могилянская академия включает в свою историю заодно и Киевское высшее военно-морское политическое училище. Во всяком случае, монумент заслуживает визита не как историческое что-то там. Прежде всего это впечатляющая куча бетона в стиле то ли кубизма, то ли брутализма. В общем, смотрите картинки, сами разберетесь. Кстати, про другие стоящие посещения достопримечательности Болгарии я уже писал вот тут.