Перейти до вмісту

Перперікон

Перперікон — археологічний сайт на півдні Болгарії, в Родопських горах, руїни давнього тракійського міста. Знаходиться він на скелястому пагорбі в оточенні невеликих долин де протікає золотоносна річка Перперешка. Річка, вочевидь, отримала назву від міста, а не навпаки. Є більш менш сталий консенсус, що назва походить від грецького “Гіперперакіон”, але щодо значення цього слова я бачив багато версій (більшість, втім, так чи інакше пов’язана із видобутком в цьому районі золота).

Мені Перперікон нагадав кримські скельні міста Чуфут-Кале та Мангуп. Болгари пишуть, що Перперікону понад п’ять тисяч років, він старіше за піраміди (і храм Джгантія) і взагалі найстаріше місто у світі. В будь-якому разі, місцина була населена ще із неоліту (рештки датуються 5000 роком д.н.е.). Перперікон в античності був відомий своїм мегалітичним святилищем Діоніса (а скоріш за все якогось більш давнього хтонічного божества); це найбільший мегалітичний ансамбль Балкан.

Вважалося, що тут знаходилася могила Орфея. За однією з версій, а їх багато альтернативних і протилежних, Орфея розірвали на шматки сексуально незадоволені вакханки, бо за однією з версій після втрати Еврідіки Орфей навчив диких фракійців цивілізованій любові до юнаків. (Голову Орфея і його ліру при цьому викинули в море і їх винесло до острова Лесбос; голова після цього давала пророцтва, а ліру підібрала поетеса Сапфо.) Кому цікава тема вакхічних розваг, може почитати “Таємну історію” Донни Тартт, але попереджаю, що роман максимально нудний і до того ж до Перперікона ніякого відношення немає, я його гадав виключно з бажання похизуватися ерудицією, задля чого ще я взагалі все це пишу.

Менш з тим, Перперікон був важливим містом якихось давніх давен, Фракії, Римської Імперії, остготів, Візантії, Першого і Другого Болгарського царств. Олександр Великий отримав тут від місцевого оракула передбачення, що стане великим завойовником (важко знайти античного оракула, від якого Олександр не отримав би передбачення). В середньовіччі тут була фортеця, від неї лишилися якісь незначні залишки. Взагалі Перперікон багато разів руйнували та відбудовували наново. Але після руйнування турками у чотирнадцятому сторіччі Перперікон занепав остаточно. Археологічні роботи тут почалися, за різними джерелами, або у 1931, або тільки у 2000. До початку розкопок тут був просто вкритий лісом пагорб.

У Перперікона є офіційний сайт, на якому є схеми міста та фото, але фото вкрай низької якості, а схеми максимально незрозумілі.

  1. “Храмова дорога” — тридцятиметрові сходи, що ведуть на вершину пагорба, знайдені у 2000.
Храмова дорога

2. Нижня частина — палац. Про канавки кажуть, що то чи для крови тварин або людей, яких приносили тут в жертву, чи то для виноградного соку, який тут вичавлювали для ритуального вина, чи то банально для відводу води.

Перперікон

3.

Перперікон

4.

Перперікон

5. Штука, яка ідентифікується як могили правителів (якого часового проміжку — не вказано). Правда, за іншою версією це зерносховище. В будь-якому разі, археологи знайшли це вже порожнім.

Перперікон

6. Верхня частина, акрополь.

Перперікон

7.

Перперікон

8. Навколишні долини.

Перперікон

9. Якийсь фракієць відпочиває.

Євген відпочи

10.

Перперікон

11.

Перперікон

12. Залишки фундаменту церкві, що вважається першою заснованою на території Болгарії.

Перперікон

13. Територія чимала. До речі, я бачив в інтернеті фото 2013 року, де на вершині пагорба було чимало дерев. У 2020 вже не було жодного.

Перперікон

14. Башта середньовічної фортеці. (Дуже підозрюю в ній новоділ, але най буде.)

Башта середньовічної фортеці

15.

Коник

16.

Перперікон

17. Чесно кажучи, уявити собі місто вкрай важко. Стверджують, що тут були будівлі до 7 поверхів.

Перперікон

18.

Перперікон

19. Маю попередити, що усі артефакти, знайдені під час розкопок, вивезені або до Кирджалі (найближчого міста), або до центрального музею в Софії. На території Перперікону нічого не експонується, тут саме старе каміння. Навіть такому записному любителю старого каміння, як мені, тут було нудновато.

Перперікон

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Осінній роад-тріп Болгарією

23 Липня, 2024
У Болгарії дуже люблять левів. Практично в кожному місці, кожній локації, з тих, де ми побували, був свій аутентичний болгарський лев.
17 Червня, 2024
Асеновградська фортеця знаходиться на півдні Болгарії, в Родопських горах, за два кілометри від міста Асеновград.
29 Травня, 2024
Бузлуджа, точніше Будинок-памятник Болгарської комуністичної партії, — відома туристична пам'ятка, яку називають найбільшою заброшкою Європи.
28 Травня, 2024
Шипкинський перевал знаходиться в самому центрі Болгарії, де дорога з Габрово до Казанлика перетинає гірський хребет Стара Планина
10 Травня, 2024

Кам'яні гриби — відома туристична локація Болгарії. Знаходяться Кам'яні гриби (болгарською — „Каменни гъби“) на півдні країни, у передгір'ях Родопських гір. Найближче велике місто — Кирджалі, найближчий населений пункт, на який треба орієнтуватися в подорожі — село Белі Пласт.

31 Жовтня, 2021
Монумент создателям Болгарии был возведен к тысяча трёхсотой годовщине основания Первого Болгарского царства.  Ну вы сами понимаете, тогдашняя социалистическая Болгария никакой исторической преемственности к той Болгарии не имела. Могли вообще отсчитывать от возникновения Великой Булгарии в 632. Солиднее б получилось. Получается примерно так же, как Киево-Могилянская академия включает в свою историю заодно и Киевское высшее военно-морское политическое училище. Во всяком случае, монумент заслуживает визита не как историческое что-то там. Прежде всего это впечатляющая куча бетона в стиле то ли кубизма, то ли брутализма. В общем, смотрите картинки, сами разберетесь. Кстати, про другие стоящие посещения достопримечательности Болгарии я уже писал вот тут.
24 Жовтня, 2021

Пещера Снежанка находится в Родопах, в 5 километрах от города Пештера (что означает "Пещера", как оригинально. Название "Снежанка" на болгарском вроде как означает Снегурочка, но половина источников утверждает, что Белоснежка.

К пещере ведет двухкилометровая узкая условно-асфальтированная дорога (ну как, асфальт как после арт-обстрела). От конца этой дороги нужно еще примерно полчаса топать пешком довольно круто в гору.

8 Березня, 2021

Пещера Деветашка, как сообщит вообще первым делом вообще любая статья про нее в интернете — самая большая пещера в Болгарии и одна из самых больших в Европе. Находится рядом с одноименным селом Деветаки в Ловечской области (в самом Ловече делать особо нечего) и это был нормальный такой крюк на машине из Велико-Тырново. Но оно, безусловно, того стоило.

24 Січня, 2021
Этыр — это архитектурно-этнографический комплекс, самый первый и самый известный объект такого типа в Болгарии. Вероятнее всего, у нас это назвали бы "музей народной архитектуры и быта", в Швеции — "скансен". Так или иначе, но музей "Этыр" представляет болгарские быт, культуру и ремесла восемнадцатого - середины двадцатого веков.
29 Листопада, 2020
Дряновский монастырь находится на полпути между Велико-Тырново и Габрово и я не то чтоб специально туда собирался заезжать — просто увидел знак по пути. Дряновский монастырь основан в семнадцатом веке, и, что примечательно, находится вообще не в городе Дряново. Больше ничего примечательного тут нет. Вне сомнения, все интересное — вроде старинных икон и библиотеки — давно уже вывезли в крупные музеи.
26 Листопада, 2020
Мне тут сделали замечание, что предыдущие посты были очень информативные и сухие, а от тревел-блога ждут личных переживаний. Так что в этом посте постараюсь максимально субъективно рассказать про впечатления от поездки, где был, что ел, какие достопримечательности Болгарии видел и так далее. Итак, что там у болгар? Впечатления получились двоякими. С одной стороны ждал какого-то местного колорита, ну балканщины какой-то, не знаю. Ну вот его как-то и не оказалось. Чем-то напоминает Турцию, чем-то Грецию, чем-то Крым, в общем ничего специфического. С другой стороны, не было каких-то завышенных ожиданий. Тут не до жиру — вырвались наши чумные времена куда-то и спасибо. А Болгария, чай, не Франция Норвегия, вот не настраиваешься на что-то особенное, тем приятнее разубедиться.
4 Листопада, 2020
Если открыть практически любую статью с названием типа "Топ 10 достопримечтальностей Болгарии", в ней наверняка на первом месте будут Семь Рильских озер. В крайнем случае Семь Рильских озер будут ближе к концу списка. Так или иначе, но все равно без них не обойдется. Если их не будет — эта статья сломалась, несите следующую. Семь Рильских озер — фактически самая посещаемая природная достопримечательность в Болгарии. Благо они находятся в Рильских горах в 90 километрах к югу от Софии. Добираться недалеко, но прямого сообщения нет: надо ехать на такси от Дупницы или Сапарево. Мы были на машине и останавливались на ночь в Паничиште, ближайшем населенном пункте. Приехали ближе к половине одиннадцатого, и это было ошибкой — машинами все было забито где-то за километр до нижней станции карусельного подъемника, который ведет к озерам. Путь наверх занимает примерно 20 минут, тебя везут на высоте примерно чуть ниже верхушек елей, виды довольно красивые.
28 Жовтня, 2020
Поездка в Болгарии получилась экспромтом и экспериментом. Честно говоря, если бы не коронавирус, то в сторону этой страны вообще кто-то вряд ли бы взглянул, слишком уж крепок стереотип, что Болгария — это посредственные курорты на скучном Черном море летом и посредственное же катание на горных лыжах зимой. Да и то, Болгария — не заграница (вот это, кстати, оказалось ближе к истине, чем предыдущие утверждения). Впрочем, про то, что стоит посмотреть в Болгарии, я напишу отдельный пост, а этот будет про саму поездку.